Ylioppilasjuhlat huomenna, mutta puhe keksimättä?

Ei hätää, tässä sinulle sellainen.

Puheen laatiminen on usein vaikeaa, mutta joskus se onnistuu yllättävän helposti.

Arvaa kuka? 😀

Onnittelupuheen voit tarvittaessa keksiä vaikka lennosta hyödyntämällä vanhaa hyväksi havaittua puhekaavaa eilen-tänään-huomenna.

Kas näin:

  • Eilen: Muistan vielä ensimmäisen koulupäiväsi. Heitit repun selkään intoa täynnä jne jne…
  • Tänään: Nyt kun katson sinua valkolakki päässä jne jne…
  • Huomenna: Olen varma, että tulevaisuudessa jne jne…

Onnittelupuheen voi tällä lailla pitää vaikka kolmen virkkeen pituisena. Saa siitä helposti myös viiden minuutin version.

Keksit vain kolme asiaa, jotka haluat sanoa ja laitat ne aikajanalle. Helppoa!

Uskallatko pitää puheen viikonlopun ylioppilasjuhlissa? Vain harjoittelemalla voi tulla mestariksi, joten kannattaa käyttää hyväksi kaikki mahdollisuudet pitää puheita.

Viikonlopun juhlissa voit myös kuunnella toisten puheita. Huomaat, että aika moni puhuja käyttää eilen-tänään-huomenna -kaavaa.

Onnea kaikille kevään ylioppilaille!

P.S. Alun perin opin eilen-tänään-huomenna -puhekaavan herroilta Rauno Haapanen ja Herbert Lundström. Kiitos ja kumarrus. Olen käyttänyt kaavaa vähintään kymmeniä kertoja. Kiitos myös Jukka Sierla inspiraatiosta tähän blogaukseen.

1 thought on “Ylioppilasjuhlat huomenna, mutta puhe keksimättä?

  1. Pingback: Jännittääkö, koska hääpuhe on vielä kirjoittamatta? | Would you like to become a better communicator?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s